Sauna

Sauna sözcüğü,bugün konuşulan Japonca’dan önceki eski Japonca’da, kar yığıntısına açılmış delik anlamına gelen savne sözcüğünden türemiştir.Japonca suozvnje sözcüğü ise, kar veya yer altındaki çukur anlamına gelir.
Saunadaki kuru sıcak hava bağışıklık sistemini güçlendirir. Saunada insanın iç ısısı kısa süre yapay olarak 1°-3°C yükselir, bu da birçok mikrobun ölümüne neden olur. Sauna rahatlatıcıdır, doğru olarak uygulandığında herhangi bir yan etkisi de yoktur.
1. Saunanın Cilde Faydalıdır
Sauna cilt sağlığına faydalıdır, eski çağlardan itibaren cilt hastalıklarının tedavisinde alternatif olarak kullanılır. Sauna buharı terlemeyi sağlar, böylece cildin temizlenmesi yanında hücrelerin yenilenmesine etki eder.
2. Strese Karşı Sauna
Bazı araştırmalar saunanın strese karşı iyi geldiğini ortaya koymuştur. Tıbbi çalışmalar stresin kalbi olumsuz yönde etkilediğini ortaya koyar.
3. Kaslara Faydalıdır
Sauna ısısı kas sağlığına faydalıdır. Yüksek ısıda terleme sağlanarak yağların yakılmasına yardımcı olur. Böylece kaslardaki yağ oranının dengelenmesine faydalıdır.
4. Sauna Toksini Temizler
Kontrol altında etkili terlemenin sağlık açısından kanıtlanmış birçok faydası vardır. Sauna ısısı bünyedeki terlemeyi arttırarak kandaki ısıyı cildin yüzeyine doğru yönlenmesine yardımcı olur.
5. Derin Uyku
Araştırmalar derin ve rahat uyku için saunanın faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Sauna endorfin dengesini düzenleyerek vücutta belirli bir rahatlama ve gevşeme sağlar.
6. Kalp Sağlığına Faydalıdır
Saunada yüksek ısının yardımıyla vücut ısısı arttırılır. Tıbbi araştırmalar, sıcaklık arttıkça kalp atış hızının arttığını ortaya koymuştur.
7. Kaloriyi Yakar
Sauna kalori ilişkisini hepimizi biliriz. Sauna kaloriyi yakmaya yardımcı olduğu için kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.